Jump to content

Budizem V Gei

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Guest_Petra S_*

Guest_Petra S_*
  • Guests

Posted 01 September 2006 - 11:47 AM

Živjo,

v septembrski številki revije Gea sem prebrala tri članke o budizmu. Nekaj stvari mi ni čisto jasnih, mogoče jih lahko kdo od vas razloži.

1. Je budizem res nepravoverni hinduizem? Ali budizem izhaja iz Ved? Če ne, katera je sveta knjiga budizma? :read_this:
2. Kaj je to nepravoverni budizem ali Mahajana? Ali je tudi Vadžrajana nepravoverni budizem? Kam spada lamaizem? 8/
3. Če sem prav razumela članek, nepravoverni budisti Budo obožujejo, pravoverni pa ne. Tega ne razumem, mi lahko kdo razloži? :blush:
4. Ali je res, da menihi, ki postanejo godni za ženitev izstopijo iz samostana in se poročijo? To se mi zdi zelo čudno, ker bi to pomenilo, da ni nobenega starejšega budističnega meniha, ampak tako piše. :D

Druga dva članka govorita o Tibetu čisto drugače kot knjige in spletne strani, ki sem jih prebrala. Avtor piše, kot da je Tibet pust in zaostal in da bi bilo, če ne bi Kitajska prinesla elektrike in z njo TV, tam grozno dolgčas. :taptap: Do zdaj sem mislila, da je imel Tibet visoko kulturo in da je budizem tam del vsakdanjega življenja. Ampak avtor je predsednik društva za podporo Tibetu. Ali je res možno, da so šele Kitajci osvobodili Tibetance njihove zaostalosti in jim prinesli kulturo? Ali je res samo zavajanje, da Tibetance mučijo, zapirajo in zapostavljajo? :[ Članek o tem ne reče ne bev ne mev. Ampak mogoče ta Trontelj ni budist in ne ve, kaj se dogaja drugje, ker je bil samo v tisti majhni vasi celo leto? :dontknow: A je prostrator (človek, ki dela dolge priklone) budist?

Te stvari so me zmedle, ker je avtor predsednik Društva za podporo Tibetu in bi mu zato verjela. Ampak raje preverim še kje drugje.

Ciao,
Petra

#2 Guest_Ani.Chödrön_*

Guest_Ani.Chödrön_*
  • Guests

Posted 01 September 2006 - 05:46 PM

Tashi Delek,

članke o budizmu v Sloveniji dostikrat pišejo ljudje, ki sicer simpatizirajo z budizmom, a ga ne živijo v vsakdanjem življenju, tako da žal dostikrat beremo poenostavljene in zavajajoče trditve.

1. Je budizem res nepravoverni hinduizem? Ali budizem izhaja iz Ved? Če ne, katera je sveta knjiga budizma? :read_this:

Budizem je samostojna vera, ki si s hindujsko deli nekatera prepričanja, drugih pa ne. Ne izhaja iz Ved. V budizmu velja, da je Darma z enega zornega kota kar precej eonov starejša od Ved, z drugega pa onkraj časa in prostora.
Budizem ne pozna ene svete knjige: k svetim spisom lahko štejemo vsa učenja realiziranih Učiteljev, z Budo Šakjamunijem na čelu. Bistven del učenj Vadžrajana budizma pa se prenaša neposredno od Učitelja do učenca in ni nikoli zapisan.

2. Kaj je to nepravoverni budizem ali Mahajana? Ali je tudi Vadžrajana nepravoverni budizem? Kam spada lamaizem? 8/

Lamaizem je pojem, ki so ga uporabljali prvi trgovci in misionarji, ki so prišli v Tibet in budizma niso poznali - ker je imela religija na Tibetu podobno spoštljiv status, kot v Evropi v srednjem veku, so zmotno verjeli, da Tibetanci častijo Lame. Danes je pojem opuščen. Buda Šakjamuni je učil tako Theravada ali Hinajana učenja kot Mahajana in Vadžrajana učenja, zato so vsa "pravoverna". Več tukaj: http://www.dharmalin.../40/36/lang,sl/

3. Če sem prav razumela članek, nepravoverni budisti Budo obožujejo, pravoverni pa ne. Tega ne razumem, mi lahko kdo razloži? :blush:

Trditev je zavajajoča. Budizem je neteitična religija. To pomeni, da človek in druga bitja s stališča budizma niso na milost in nemilost prepuščena zunanjemu bitju, ampak, da tok posameznikovih življenj določa to, kar v svojem vsakdanjem življenju misli, govori in stori. Torej zakon vzroka in posledice. Bude in Bodisatve bitjem (ne le budistom!) na najrazličnejše načine pomagajo - z besedami in dejanji, zgledom ali nevidnim navdihom... - da postopoma odkrijejo in razvijejo svojo pravo naravo - naravo Bude, in dosežejo Razsvetljenje tudi sami.

4. Ali je res, da menihi, ki postanejo godni za ženitev izstopijo iz samostana in se poročijo? To se mi zdi zelo čudno, ker bi to pomenilo, da ni nobenega starejšega budističnega meniha, ampak tako piše. :D

Seveda je meniško in nunsko življenje v budizmu enako kot pri vseh drugih religijah - večina ostane posvečenih vse življenje. Mislim, da res v nekaterih deželah Theravada budizma mladi moški izbirajo ali bodo za kakšno leto vstopili v vojsko ali v samostan, toda tudi tam se to ne izključuje z doživljenjsko zavezo običajnih menihov.

Avtor piše, kot da je Tibet pust in zaostal in da bi bilo, če ne bi Kitajska prinesla elektrike in z njo TV, tam grozno dolgčas. :taptap: Do zdaj sem mislila, da je imel Tibet visoko kulturo in da je budizem tam del vsakdanjega življenja.

Tibetanski budizem pozna zelo visoko kulturo, od medicine in umetnosti, prek vrhunske logike, do dosežkov, ki so rezultat mojstrenja duha. Budizem je med Tibetanci tradicionalno zelo živ del vsakdanjega življenja, še vedno živ med begunci.

Ali je res možno, da so šele Kitajci osvobodili Tibetance njihove zaostalosti in jim prinesli kulturo? Ali je res samo zavajanje, da Tibetance mučijo, zapirajo in zapostavljajo? :[

Ni zavajanje. Veliko število društev za podporo Tibetu in nevladnih organizacij po vsem svetu piše o tem. Iz Tibeta vsako leto še vedno pobegne preko 1000 beguncev, kljub smrtni nevarnosti. Ti ljudje pripovedujejo o mučenjih, zapiranjih in zapostavljanjih. Njegova svetost Dalaj Lama že pol stoletja svari pred izginotjem Tibetanske kulture v Tibetu. To še vedno ostajajo dejstva. Žal.

A je prostrator (človek, ki dela dolge priklone) budist?

Budista ne naredijo ne prostracije, ne visokozveneče tantrične prakse, ne učena besedila. Budizem je stanje duha, ki ga človek udejanja in razvija v svojem vsakdanjem življenju. Ostalo je le orodje.

Lep pozdrav,
chödrön

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users