Jump to content
Dharmaling Forums
Sign in to follow this  
Guest Ani.Chödrön

Januar 2005 - Karma Plus

Recommended Posts

Guest Ani.Chödrön

Zdravilec in učitelj, ki živi v Sloveniji

Sočutni in modri Lama Shenphen Rinpoče

Lama Shenphen Rinpoče je tibetanski budistični učitelj. Mojster, ki je svoje življenje v celoti posvetil pomoči drugim. Z jasnostjo in pronicljivostjo svoje modrosti in z zdravilno močjo svojih rok. Obenem mu ne zmanjka energije za dobrodelne dejavnosti, za redna budistična učenja in druga predavanja, za meditacije in budistične obrede, za vzpostavitev prve slovenske budistične skupnosti menihov in nun in še bi lahko naštevali. Lama Shenphen Rinpoče je reinkarnacija visokega tibetanskega Lame, ki se je v tem življenju rodil v Franciji. Je pa tudi prvi zahodni lama, ki je bil uradno ustoličen kot Tulku v tradicionalnem Tibetanskem samostanu. Rinpoche že dve leti in pol biva v Sloveniji, kjer vodi največjo budistično versko skupnost Dharmaling. Živi in zdravi v Godešiču, mali vasici blizu Škofje loke.

Kako ste stopili v stik z budizmom?

Zelo mlad sem srečal Darmo. Čeprav moja družina ni bila verna, so me ideje reinkarnacije, meditacije, izventelesnega potovanja ipd. zelo zanimale. Ko sem bil star šestnajst let, je v naše mesto prišel Lama. Tri tedne kasneje sem vstopil v samostan! Kasneje sem bil potrjen kot Tulku (tj. prostovoljna reinkarnacija) Lame Gendun Rabgjeja, Lame iz vzhodnega Tibeta.

Budizem je zelo stara religija, njeno znanje je zelo kompleksno, po drugi strani pa ljudem zlahka priraste k srcu. Dalajlama je svetovno znan in toplo sprejet po vsem svetu. Kaj je v budizmu tako šarmantnega?

Budizem ni religija, ki bi bila zgrajena kot cerkev in mešala etične vrednote z pehanjem za močjo in denarjem. Budizem je znanost uma, ki jo je podal Buda, da bi pomagal ljudem bolje živeti njihovo življenje in se postopoma znebiti vsega trpljenja, zato, da bi lahko potem koristili vsem čutečim bitjem, ki jim lahko pomagamo s pomočjo Modrosti.

Medtem ko sledi zelo logičen miselni sistem, daje budizem daje veliko odgovorov na temeljna vprašanja. Velik delež budizma obravnava metafiziko. Današnji ljudje so zelo izobraženi in potrebujejo več logike. Ne morejo le sprejeti: "to je Bog", poznati hočejo odgovor na "zakaj". Mi ne vsiljujemo naše vere, v budizmu spreobračanje ne obstaja. To je religija, ki je vedno spoštovala dobrobit in izbiro ljudi.

Ljudje se začenjajo zavedati, da je budizem edina religija, ki ni nikoli začela kakršnekoli vojne, da bi širila svoje prepričanje. To je povsem nenasilna religija. Notranji mir in najvišje Sočutje sta jedro naših Besedil. To je spoštovano in prenašano iz roda v rod že 2600 let. Za nas je pomemben prenos od usposobljenega Mojstra do učenca.

Budizem se na zahodu precej hitro širi, pojavljajo se budistične šole in lame vseh vrst.

Budizem sestavljajo različne Tradicije (Teravada in Mahajana, znotraj katere je tudi Vadžrajana) in Šole (štiri šole v Tibetu: Njingma, Šakja, Kagju in Gelug). Tu so še številne druge veje in šole na Kitajskem, Japonskem, itd.

Po Kitajski invaziji Tibeta pride budizem na zahod. To je bilo napovedovano že od sedmega stoletja. Ker je človeški um takšen kot je, poskušajo mnogi ljudje zlorabiti Dharmo v njihovo lastno korist in se pretvarjajo, da so Lame ali Mojstri, ko to niso. Ne le zahodnjaki, mimogrede, ampak tudi Tibetanci. Ljudje morajo biti čuječi, se spraševati, ne smejo se opirati le na slepo vero.

Mnogi, ki ne vedo, kaj bi počeli v življenju, ki nimajo službe in usposobljenosti, pogosto iščejo v smeri duhovnosti. Budizem postane njihova kariera!

Kako ste odkrili svoje zdravilne moči?

Že od svojega desetega, enajstega leta so me energije močno zanimale. Pri štirinajstih letih sem mumificiral rože. Nekdo je to slišal in me prosil, da mu položim roke na glavo (zaradi sinusitisa). In je delovalo. Seveda mi je Darma, s pomočjo povečanja koncentracije, pomagala bolje usmerjati energije.

Na kakšen način zdravite?

Na zunaj ni nič kaj za videti. Veste, v budizmu ne poudarjamo moči, magičnih reči. Torej ne izvajam čudnih obredov. Nekaj časa se s pacientom pogovarjam, da si ustvarim natančnejšo sliko o njegovi težavi; potem polagam roke.

Največkrat polagam roke na glavo, od tam energija teče skozi vse telo. Ali občasno na organ, ki povzroča težave.

Znotraj sebe pa meditiram na kontroli energije; recitiram mantre in molitve; prosim za blagoslov mojih linijskih Lam. In usmerim to energijo tja, kjer mislim, da bo najbolj pomagala.

Rezultat ni resnično moj. Odvisen je od karme ljudi.

Kako ste vzpostavili Dharmaling? In AMCHI? Lahko na kratko predstavite njune aktivnosti?

Ko sem začel več učiti in so bili organizirani seminarji, smo začutili potrebo po strukturi. Rojeno je bilo združenje, ki je postalo Dharmaling. Sedaj je "Dharmaling, tibetanska budistična kongregacija" registrirana na Vladi Slovenije, v Franciji, Avstriji in Rusiji. Sledimo budizmu kot Tradiciji. Nekateri ljudje verjamejo, da lahko preobrazijo budizem, ker zahodnjaki ne morejo razumeti tibetanskega budizma. Ne verjamem, da je temu tako. Budistične vrednote so univerzalne. In glede na to, da imamo enak um, jih je mogoče nanašati kjerkoli, ne glede na barvo, deželo ali jezik. Seveda moramo prilagoditi primere in kulturne vidike. Vendar se ne pretvarjamo, da smo spremenili karkoli od izvornih Budovih Učenj.

Zdaj smo prav tako Zavod (registriran na sodišču), saj imamo veliko projektov, med katerimi nekateri potrebujejo bolj pravno strukturo kot jo ima verska skupnost; prav tako moramo financirate te duhovne in dobrodelne projekte.

Amchi je društvo, nepolitično in nereligiozno. Je "utelešenje" naše potrebe pomagati ljudem, ki jo potrebujejo, v katerikoli deželi. Največ smo delali v Indiji in Tibetu, a tudi v Rusiji. Ni vam treba biti budist, da sodelujete v Amchiju.

Kakšni so Dharmalingovi načrti za prihodnost?

Še naprej bomo organizirali učenja, meditativne umike, iniciacije, karkoli bodo ljudje prosili. Potujemo v Francijo, Španijo, Grčijo, seveda Slovenijo, Rusijo, Avstrijo, Madžarsko, Indijo, Tibet in kmalu tudi na Poljsko.

Naš zdaj najnujnejši projekt je tudi najdi posest blizu Ljubljane, da bi bilo lahko več ljudi deležno koristi dnevnega meditacijskega programa, učenj in zdravljenj (Godešič je malce daleč, če nimate avta). Potrebujemo veliko hišo, kjer bi lahko živela Sanga (menihi in nune) in kjer bi organizirali svoje dejavnosti.

Kako ste se odločili živeti v Sloveniji?

V Slovenijo sem prišel na povabilo domačinov. Slovenijo sem trikrat obiskal, vključno med obiskom Njegove svetosti Dalajlame. Takrat je majhna skupina ljudi zaprosila, da bi prišel za dlje časa. Ker nas takrat ni vezal noben poseben projekt in ker smo v ljudeh videli globoko zanimanje za budizem, smo prišli!

Začeli smo z desetimi ljudmi. V dveh letih in pol je več kot dvesto ljudi vzelo "Zatočišče", budistični ekvivalent krstu. Ne delamo poudarka na formalnem članstvu, saj ljudem ne zaračunavamo učenj (zastonj so, temeljijo na prostovoljnih prispevkih); kljub temu pa imamo več kot 60 registriranih članov, okoli 55-70 ljudi redno prihaja na tedenska učenja v Ljubljano in več kot 280 se je vpisalo na seznam, preko katerega dobivajo tedenske novice po elektronski pošti.

Tudi iz tega razloga se Dharmaling čuti dovolj vključenega v posebno zadevo, kakršna je prihajajoči zakon o verskih skupnostih v Sloveniji. Podpreti želimo versko svobodo, posebno pa enakost med religijami.

Kakšni so vaši vtisi o Sloveniji in njenih ljudeh?

Že od začetka imamo dobre vtise o tej deželi. Tu je precej dobra energija. Ljudje zahtevajo resnico, duhovno Tradicijo, ljudje vseh socialnih stanov.

Slovenija je majhna dežela, a verjamem, da ima dober potencial in da bo odigrala precej pomembno vlogo... če bo ostala svobodna in spoštovala vero in pristno duhovnost.